İTOB OSB 10011 Sokak No: 10 Tekeli - Menderes / İZMİR
+90 (0232) 853 74 00
kocamaz@kocamaz.com.tr
Beklentiniz Garantimiz

Miniolive 900 Butik Zeytinyağı Makinesi

Sistem 5 ayrı ekipmandan oluşmaktadır.

1- MN 900 Sıkım Ünitesi

2- ZTB-5 Zeytin Taşıma Bandı

3- ZYM Zeytin Yıkama Ünitesi

4- ZKE Zeytin Kırıcı Elevatörü

5- Kontrol panosu

Miniolive 900 Sistem Ekipmanları

1- Miniolive 900 Sıkım Ünitesi

Büyük ölçekli butik zeytinyağı üreticilerinin tercih ettiği modeldir. Yardımcı makine ve ekipmanlar ile sınırlı üretim alanlarında yüksek üretim kapasitelerine ulaşma imkânı sağlar. Çift malaksör yapısı, farklı cins ve ölçüdeki zeytinlerin aynı anda, ayrı malaksörlerde işlem görmesini sağlayarak bekleme sürelerini kısaltır ve farklı cins ve ölçüdeki zeytinlerin daha hızlı işlenmesine imkân tanır.  Miniolive 900 serisi makinalar saatte 800-900 kg zeytin hamuru işleme kapasitesine sahiptir. Zeytin hamurunu farklı hızlarda, zeytinin türüne ve hasat zamanına göre işleyerek daha konforlu çalışma imkânı sunmaktadır. Özellikle iklimlendirme olmayan üretim alanlarında otomatik malaksör ısıtma sistemi zeytin hamurunun ideal ısı aralığında işlenmesini sağlayarak (18 – 27 derece) zeytinyağı çıkış randımanını arttırmaktadır. Makine aynı zamanda sikloid şanzımana sahip olup, dekantör torku arttırılmış ve ses düzeyleri önemli ölçüde düşürülmüştür.

2- ZTB-5 Zeytin Taşıma Bandı

Daha çok profesyonel butik zeytinyağı üreticilerilerinin tercih ettiği modeldir. Zeytini tarladan geldiği gibi yaprakları ve kirliliği ile işleme imkanına sahiptir. Bant bunkeri yere gömülü olduğu için zeytin boşaltmayı gayet kolay kılar. Zeytinler gıdaya uygun bir paletli plastik bant yardımı ile yıkamaya aktarılır. Bandın en üst kısmında bulunan yaprak aspriratörü zeytin yapraklarını güçlü bir şekilde emerek dışarıya atar. Bandın ihtiyaca göre invertör vasıtası ile hızı ayarlanabilir.

Zeytin taşıma bandı tümüyle gıda tüzüğüne uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Taşıma bandının şasesi ve bunkeri AISI 304 paslanmaz çelikten imal edilir.

Taşıma bandının gerdirme sistemi vidalı olup, bir redüktörlü motor vasıtasıyla akuple edilerek ön kısımdan tahrik edilir. Bant lastiği 40 cm genişliğinde olup, tırnaklı ve “C” harfi şeklinde 3 mm kalınlığında PVC malzemeden gıda tüzüğüne uygun bir şekilde üretilir.

3- ZYM Zeytin Yıkama Ünitesi

ZTB-5 zeytin taşıma bandının devamı olarak kullanılır. Daha iyi yıkama sistemi ile daha yüksek üretim kapasitelerine ulaşma imkânı sağlar. Banttan gelen zeytinler yıkamanın titreşimli haznesine dökülür. Burada ikinci bir aspiratör, bant aspiratöründen kalan yaprakları emer ve dışarıya atar. Makine iki kattan oluşur. Üst kat zeytinlerin yıkanması için bir pompa vasıtası ile şelale oluşturulur, şelale ile birlikte yıkanarak kayan zeytinler ikinci bir titreşimli tel ızgaradan geçerek kırıcı yükleme haznesine düşer, kirli su ise ızgaradan alt kata su haznesine aktarılır. Üst katta zeytinlerin suya ilk düştüğü yerde bir çukur, çukurun altında ise bir helezon bulunur. Ağır maddeler (taş, demir gibi) bu çukura düşer ve işlem sonunda helezon vasıtası ile dışarıya atılır. Su deposunda ikinci bir şelale vasıtası ile son kalan yapraklar tutulur.

4- ZKE Zeytin Kırıcı Elevatörü

Yıkamadan gelen zeytinleri kırıcı haznesine aktarır. Bunker, helezon ve motordan oluşur. Kırıcı elevatörü gıda tüzüğüne uygun olarak AISI 304 paslanmaz çelikten imal edilir.

5-Kontrol Panosu

Bütün sistemin kumanda panosudur. Sıkım ünitesinin yanına monte edilir. Çoklu fişle sıkım ünitesinin ve yıkamanın üzerine bağlantı yapılır.